membrii unei bresle sa se poata ajuta reciproc

Publica aici daca ai o idee pentru imbunatatirea acestuia joc!
hecate

membrii unei bresle sa se poata ajuta reciproc

Mesajde hecate » 15 Sep 2011, 09:05

am ceva timp de cand ma joc molehill, dar nu am inteles un lucru> de ce mai sunt bresle daca nu ne putem ajuta intre noi. spre exemplu, sunt sef de breasla si un jucator, pe care voiam sa-l „agat“, m-a intrebat care este beneficiul lui? si nu am stiut ce sa-i spun? chiar care e? sa doneze palmieri si bureti? intamplator ma pricep cat de cat la afaceri si stiu ca daca bagi bani in ceva trebuie sa ai si un beneficiu. de exemplu, x, care este membru al breslei mele, are nevoie de 100 de ardei si nu mai are bani, mi se pare corect sa pot sa-i dau eu, fie si cu titlul de imprumut. mi-e si rusine sa le trimit mesaje de genul > donati palmieri sau breti pt minunea lumii ca de nu...va dau afara. deci, daca ii ceri unui om ceva trebuie sa-i dai la randul tau ceva, mai ales ca buretii si palmierii (fie ei micelii sau nuci de cocos), sunt foarte scumpi. multumesc!

mariachi

Re: membrii unei bresle sa se poata ajuta reciproc

Mesajde mariachi » 15 Sep 2011, 11:15

CONTRA.

sa faci parte dintr-o breasla nu e obligatoriu. vrei sa donezi bureti si palmieri, intri intr-o breasla si donezi. nu vrei, nu intri.
daca s-ar lasa la liber posibilitatea "ajutorarii" unor membri, ar inflori multi-accounting-ul si mai frumos decat acuma, si in plusmulti jucatori cinstiti si cu spirit de buni samariteni ar fi pacaliti de diversi profitori, care nu ar intoarce in veci "ajutoarele" primite.

hecate

Mesajde hecate » 15 Sep 2011, 13:49

drept sa spun, la partea asta cu profitorii, chiar nu m-am gandit...

3mY2012

Mesajde 3mY2012 » 26 Mai 2012, 11:12

Sunt de acord cu tine hecate .Membri unee bresle ar trebuie sa poata sa se ajute reciproc
Omu invata din greseli .
Dar oare cand greseste invata?

Înapoi la “Sugestii şi propuneri”